• Bağdat Caddesi Bağdat Palas Apt. No :302 /1. D: 15 Caddebostan / Kadıköy
  • +90 555 554 54 00

FIBROCELL: Hücresel Doku Yenileme Sistemi

Fibrocell Cilt Yenileme

FIBROCELL, kişinin kendi dokusundan elde edilen fibroblast hücrelerinin, yüksek teknolojiye sahip laboratuvar ortamında, biyomühendislik teknikleri ile çoğaltılarak kişinin ihtiyaç duyduğu bölgeye enjekte edilmesine dayanan otolog bir tedavi yöntemidir.
FIBROCELL, özellikle yaşlanmaya bağlı ciltteki derin çizgilerin giderilmesi ve cilt dokusu reaksiyonunun sağlanması amaçlı, kişiye özel olarak üretilen, FDA tarafından onay almış ilk otolog hücresel tedavi yöntemidir.
FIBROCELL, daha pürüzsüz, daha sıkı, daha canlı, tek kelimeyle daha genç görünen bir cilt için kendi hücreleriniz ile harekete geçer. Sonuçta, yaşınızın en büyük sırrınız olarak kalması için, bilimselliği ileri teknoloji ile birleştirir.

FİBROBLAST HÜCRESİ NEDİR?

Fibroblastlar bağ dokusunun temel hücreleridir. Derimizin orta tabakasında yer alan bu hücreler, cildin rejenerasyonunda, sağlıklı ve dinamik görünmesinde anahtar bir role sahiptirler. Fibroblast hücreleri kolajen ve elastin olarak ifade edilen cildin sıkılığını, elastikiyetini, parlak ve genç görünmesini sağlayan proteinleri üretir. Bu proteinlerin yanı sıra vücudumuzda doğal olarak üretilen hyalüronik asit gibi cildin nem kapasitesini sağlayan glikoproteinlerin de salgılanmasını sağlar.

CİLDİMİZDEKİ YAŞLANMANIN SEBEBİ NEDİR?

Geçen zamanla beraber derimizdeki fibroblast hücreleri azalır; buna bağlı olarak kolajen ve diğer matriks proteinlerinin üretimi de düşer. Bu durum ciltteki kırışıklık, elastikiyette azalma ve matlaşan cilt dokusu ile kendisini gösterir. Yapılan çalışmalarda 20 yaşından sonraki her yıl vücudumuzun kolajen kapasitesinde %1,5 azalma olduğu gösterilmiştir. 40 Yaşında bu oran yaklaşık %30’luk kolajen kaybını gösterir ki bu durumun cilde yansıması oldukça dramatiktir.

BİYOPSİ VE KAN ÖRNEĞİ ALINMASI

Hekim, lokal anestezi altında, tercihen kulak memesi arkasından mercimek büyüklüğünde 1 – 2 adet biyopsi alır. Kan ile biyopsi örneği FIBROCELL soğuk zincir taşıma kutularına konularak, 4 – 12 derecede ARS ARTHRO BİYOTEKNOLOJİNİN Bilkent Üniversitesi Cyberplaza’daki laboratuvarına ulaştırılır.

OTOLOG FIBROCELL ÜRETİMİ

İleri teknoloji sistemine sahip GMP onaylı sıfır partikül laboratuvarda, milyonlarca yeni fibroblast hücresinin çoğalması sağlanır. Bu işlem FDA onay çerçevesinde FIBROCELL üretim tekniğine özgü kritik prosesler dahilinde gerçekleştirilir. Üretilen fibroblast hücreleri Sağlık Bakanlığı’nın ve Avrupa Standart’ının belirlemiş olduğu kalite kontrol süreçlerinden geçerek uygulamaya hazır hale gelir.

FIBROCELL UYGULAMA

Hasta kliniğe gelir; topikal anestezi kremler ile cilt uyuşturulur. FIBROCELL hastanın istenen bölgesine enjekte edilir. FIBROCELL uygulaması 3 seanstan oluşmaktadır. İlk seans yaklaşık biyopsi alımından 4 – 6 hafta sonrasında hazır olur; ikinci ve üçüncü seanslar ise 2 – 3 hafta ara ile gerçekleştirilmektedir. Hekim tarafından belirlenen uygulama takvimine uyulması oldukça önemlidir. FIBROCELL tedavisinin diğer tedavilerde çok farklı olduğu, içerisinde kolajen ve elastin üreten canlı otolog fibroblast hücreleri taşıdığı unutulmamalıdır. Hasta tarafından istenildiği durumda, ilk seans sonrasında hücreler dondurularak -196 derecede özel azot tanklarında saklanabilmektedir. Bu durumda, hasta o anki yaşına ait hücreleri 10 yıl sonrasında dahi tekrardan kullanabilmektedir.

FIBROCELL TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NEDİR?

Kişiye özel üretilir, dolayısıyla alerji riski minimumdur.
FDA tarafından onaylanmış hücresel bir tedavi yöntemidir.
Kalıcı ve uzun etkilidir.
Hayvansal hastalık oluşturma riski yoktur.
Yeterince elastiktir.
Botoks ya da bir dolgu malzemesi bileşenlerini içermez, saf hücre solüsyonudur.
Enjekte edildiği yerden başka yerlere kaymaz.
Mimiklerde veya yüz ifadesinde değişikliğe sebep olabilecek bir görünüm oluşturmaz.

FIBROCELL TEDAVİSİNİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde
Lekelerin ve koyu alanların renginin açılmasında
Kapanmayan kronik yaraların tedavisinde
Mezoterapi ile yapılabilecek yüz yenileme (facial rejuvanation) uygulamalarında
Akne veya suçiçeği gibi rahatsızlıklar sonucu oluşan çukurların doldurulmasında
Yanık, geçirilmiş cerrahi ya da travmaya bağlı oyukluk ve nedbelerin tedavisinde
Dudakların dolgunlaştırılmasında
Kellik tedavisinde indirek olarak
Diş hekimliğinde periodontolojik uygulamalarda kullanılmaktadır.

FIBROCELL TEDAVİSİNDE GÖRÜLEBİLECEK YAN ETKİLER

FIBROCELL tedavisinin alerji oranı istatiksel olarak %6’dır. Bu durum çoğunlukla kişinin hassasiyet derecesine bağlı olmaktadır. Alerji durumu yaşayan hastaların %85’inde enjeksiyon işleminden kaynaklı uygulama bölgesinde kızarıklık, hafif şişme, morarma ve kaşıntı görülmüştür. Bu durum uygulama sonrası oral antihistaminik alımı ile 2-3 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur.